Meble ogrodowe z palet. Najlepsze pomysły
Aranżacja ogrodówOgrodowa architektura

Meble ogrodowe z palet. Najlepsze pomysły

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Meble z palet to coś, co wpisało się na trwałe w trendy na aranżację ogrodu. Ich popularność wynika nie tylko ze stylowego wyglądu, ale też z tego, że można je wykonać w zaciszu własnego ogrodu. Przedstawiamy najlepsze pomysły na meble ogrodowe z palet!

O paletach słów kilka

Palety wykonywane są z drewna i wykorzystuje się je do transportu towarów. Niedawno zyskały popularność jako wdzięczny surowiec na meble ogrodowe. Dlaczego? Paleta jest już gotową drewnianą konstrukcją, którą możesz wykorzystać w charakterze mebla, a jeśli dołożysz do niej kolejnych kilka palet i włożysz trochę wysiłku, uzyskasz oryginalny element wyposażenia ogrodu.

Jak zrobić meble z palet?

Wykonanie mebli ogrodowych z palet nie jest trudną czynnością. Prace nad nimi warto podzielić na kilka etapów. Pierwszy to sumienne zaprojektowanie mebla. Postaraj się, by jego długość była wielokrotnością długości palety. W przeciwnym razie będziesz musiał uzbroić się w piłę i docinać drewno. Kolejnym etapem jest wygładzenie surowej powierzchni palet za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Warto je też zaimpregnować, żeby zabezpieczyć drewno przed wilgocią i gniciem. Po tych czynnościach możesz przystąpić do nakładania farby lub lakieru. Gdy już wszystkie palety będą gotowe, pozostaje Ci tylko połączyć je z pomocą prostych łączników do drewna i wiertarko-wkrętarki.

Skąd wziąć palety? Są dwa rozwiązania. Możesz nabyć używane palety – w internecie znajdziesz masę tego rodzaju ofert. Możesz też zamówić nowe palety u producenta lub w firmie transportowej. Koszty będą minimalne, a już na pewno nie wyższe niż cena przeciętnej kanapy.

A teraz przejdźmy do tego, co najważniejsze. Przedstawiamy najlepsze pomysły na meble ogrodowe z palet.

Stoły i stoliki z palet

Stolik ogrodowy można wykonać zarówno z jednej palety, jak i z dwóch warstw położonych na siebie poziomo palet. Będzie on czymś w rodzaju stolika kawowego i idealnie wpisze się w ogrodową strefę wypoczynkową. Do spodu stolika możesz dodatkowo zamontować kółeczka, dzięki którym mebel z łatwością przesuniesz w dowolne miejsce tarasu, a nawet ogrodu. Stolik z palet na kółeczkach będzie też niezwykle poręcznym meblem, jeśli razem z rodziną czy znajomymi zechcecie urządzić piknik na trawie.

Możesz też wykonać wysoki stół. W takim przypadku jedna paleta odgrywa rolę blatu i leży równolegle względem podłoża, a pozostałe pełnią funkcję nóżek i są umocowane prostopadle.

Stolik można pomalować wyrazistym kolorem, a na blacie położyć hartowane szkło.

Siedzenia z palet

Wariantów mebli do siedzenia z palet jest bardzo dużo. Własnoręcznie możesz wykonać kanapę i krzesła, fotele i ławy… Najprostszy będzie jednak taboret. Koniecznie połóż na nim poduszkę, żeby było Ci wygodnie.

Kolejnym prostym wariantem konstrukcji są takie oto siedziska z palet bez oparcia, w kształcie litery L, ostatnio coraz częściej spotykane w kawiarnianych ogródkach. W danym przypadku palety układasz jedna na drugiej i łączysz za pomocą kątowników, płaskowników lub zwykłych śrub, potem mocujesz trzy konstrukcje razem i malujesz na dowolne kolory.

Wygodniejsze będą oczywiście modele z oparciem: kanapy, narożniki i fotele. Oparcie stworzysz w taki sam sposób, co siedzisko. Po złączeniu palet tworzących pionową część kanapy przytwierdź je pod lekkim kątem do siedziska. W taki sposób wykonasz klasyczną kanapę z palet, większy narożnik lub fotel. I tutaj nie zapominaj o poduszkach, a nawet matach, bo siedzenie na drewnianej powierzchni z pewnością do przyjemnych nie należy.

Kolejnym ciekawym wariantem mebla ogrodowego z palet są kanapy i ławy z miejscami do przechowywania rzeczy. Można w nich na przykład postawić doniczki z kwiatami, żeby ogród lub altana wyglądały jeszcze atrakcyjniej. Można też wyposażyć podłokietniki w miejsca do przechowywania przekąsek i napojów. To bardzo wygodne rozwiązanie!

Regały dla kwiatów z palet

Z palet można też wykonać regał do przechowywania kwiatów. Wystarczy, że z palety odłamiesz drugą i czwartą listwę i przybijesz je do spodu każdej poprzeczki. Powstała konstrukcja będzie doskonałym stojakiem na rośliny. A można pokusić się o taką konstrukcję – płot z palet pełniący jednocześnie rolę kwietnika. Efektowne i oryginalne rozwiązanie.

Huśtawka z palet

Palety możesz też wykorzystać jako siedzisko huśtawki ogrodowej. Taka konstrukcja może przybrać formę szerokiego łóżka, ławki albo krzesła z oparciem lub bez.

Letni barek z palet

Marzysz o letnim barku ogrodowym, przy którym można organizować imprezy na świeżym powietrzu? Jego też możesz wykonać z palet ogrodowych! Postaw je pionowo na podłożu, połącz, a w charakterze blatu użyj drewnianych desek. Nie zapomnij uzupełnić barku taboretami lub krzesłami w tym samym stylu. Zapewnisz sobie i swoim gościom klimatyczny nastrój w letnią pogodę!

Zdjęcie główne: Mario/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy kształtowanie przestrzeni zielonej może wpływać na nasze samopoczucie?
Czy kształtowanie przestrzeni zielonej może wpływać na nasze samopoczucie?
Dowiedz się, jak tworzenie i utrzymanie zieleni miejskiej może wpływać na nasze dobre samopoczucie oraz zdrowie psychiczne.
Odkryj magię podwodnego świata z oświetleniem LED do akwarium
Odkryj magię podwodnego świata z oświetleniem LED do akwarium
Zanurz się w fascynujący, barwny świat podwodnych stworzeń. Dowiedz się, jak oświetlenie LED w akwarium może przemienić Twoją domową podwodną scenerię na magiczną.
Optymalizacja przestrzeni w domu dzięki inteligentnym rozwiązaniom do szaf i garderób
Optymalizacja przestrzeni w domu dzięki inteligentnym rozwiązaniom do szaf i garderób
Odkryj, jak optymalizować przestrzeń w domu dzięki inteligentnym rozwiązaniom do szaf i garderób. Nasz artykuł dostarcza praktyczne porady jak efektywnie organizować i zarządzać swoją przestrzenią.
Ostatnie wpisy