Meble ogrodowe z palet. Najlepsze pomysły
Aranżacja ogrodówOgrodowa architektura

Meble ogrodowe z palet. Najlepsze pomysły

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Meble z palet to coś, co wpisało się na trwałe w trendy na aranżację ogrodu. Ich popularność wynika nie tylko ze stylowego wyglądu, ale też z tego, że można je wykonać w zaciszu własnego ogrodu. Przedstawiamy najlepsze pomysły na meble ogrodowe z palet!

O paletach słów kilka

Palety wykonywane są z drewna i wykorzystuje się je do transportu towarów. Niedawno zyskały popularność jako wdzięczny surowiec na meble ogrodowe. Dlaczego? Paleta jest już gotową drewnianą konstrukcją, którą możesz wykorzystać w charakterze mebla, a jeśli dołożysz do niej kolejnych kilka palet i włożysz trochę wysiłku, uzyskasz oryginalny element wyposażenia ogrodu.

Jak zrobić meble z palet?

Wykonanie mebli ogrodowych z palet nie jest trudną czynnością. Prace nad nimi warto podzielić na kilka etapów. Pierwszy to sumienne zaprojektowanie mebla. Postaraj się, by jego długość była wielokrotnością długości palety. W przeciwnym razie będziesz musiał uzbroić się w piłę i docinać drewno. Kolejnym etapem jest wygładzenie surowej powierzchni palet za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Warto je też zaimpregnować, żeby zabezpieczyć drewno przed wilgocią i gniciem. Po tych czynnościach możesz przystąpić do nakładania farby lub lakieru. Gdy już wszystkie palety będą gotowe, pozostaje Ci tylko połączyć je z pomocą prostych łączników do drewna i wiertarko-wkrętarki.

Skąd wziąć palety? Są dwa rozwiązania. Możesz nabyć używane palety – w internecie znajdziesz masę tego rodzaju ofert. Możesz też zamówić nowe palety u producenta lub w firmie transportowej. Koszty będą minimalne, a już na pewno nie wyższe niż cena przeciętnej kanapy.

A teraz przejdźmy do tego, co najważniejsze. Przedstawiamy najlepsze pomysły na meble ogrodowe z palet.

Stoły i stoliki z palet

Stolik ogrodowy można wykonać zarówno z jednej palety, jak i z dwóch warstw położonych na siebie poziomo palet. Będzie on czymś w rodzaju stolika kawowego i idealnie wpisze się w ogrodową strefę wypoczynkową. Do spodu stolika możesz dodatkowo zamontować kółeczka, dzięki którym mebel z łatwością przesuniesz w dowolne miejsce tarasu, a nawet ogrodu. Stolik z palet na kółeczkach będzie też niezwykle poręcznym meblem, jeśli razem z rodziną czy znajomymi zechcecie urządzić piknik na trawie.

Możesz też wykonać wysoki stół. W takim przypadku jedna paleta odgrywa rolę blatu i leży równolegle względem podłoża, a pozostałe pełnią funkcję nóżek i są umocowane prostopadle.

Stolik można pomalować wyrazistym kolorem, a na blacie położyć hartowane szkło.

Siedzenia z palet

Wariantów mebli do siedzenia z palet jest bardzo dużo. Własnoręcznie możesz wykonać kanapę i krzesła, fotele i ławy… Najprostszy będzie jednak taboret. Koniecznie połóż na nim poduszkę, żeby było Ci wygodnie.

Kolejnym prostym wariantem konstrukcji są takie oto siedziska z palet bez oparcia, w kształcie litery L, ostatnio coraz częściej spotykane w kawiarnianych ogródkach. W danym przypadku palety układasz jedna na drugiej i łączysz za pomocą kątowników, płaskowników lub zwykłych śrub, potem mocujesz trzy konstrukcje razem i malujesz na dowolne kolory.

Wygodniejsze będą oczywiście modele z oparciem: kanapy, narożniki i fotele. Oparcie stworzysz w taki sam sposób, co siedzisko. Po złączeniu palet tworzących pionową część kanapy przytwierdź je pod lekkim kątem do siedziska. W taki sposób wykonasz klasyczną kanapę z palet, większy narożnik lub fotel. I tutaj nie zapominaj o poduszkach, a nawet matach, bo siedzenie na drewnianej powierzchni z pewnością do przyjemnych nie należy.

Kolejnym ciekawym wariantem mebla ogrodowego z palet są kanapy i ławy z miejscami do przechowywania rzeczy. Można w nich na przykład postawić doniczki z kwiatami, żeby ogród lub altana wyglądały jeszcze atrakcyjniej. Można też wyposażyć podłokietniki w miejsca do przechowywania przekąsek i napojów. To bardzo wygodne rozwiązanie!

Regały dla kwiatów z palet

Z palet można też wykonać regał do przechowywania kwiatów. Wystarczy, że z palety odłamiesz drugą i czwartą listwę i przybijesz je do spodu każdej poprzeczki. Powstała konstrukcja będzie doskonałym stojakiem na rośliny. A można pokusić się o taką konstrukcję – płot z palet pełniący jednocześnie rolę kwietnika. Efektowne i oryginalne rozwiązanie.

Huśtawka z palet

Palety możesz też wykorzystać jako siedzisko huśtawki ogrodowej. Taka konstrukcja może przybrać formę szerokiego łóżka, ławki albo krzesła z oparciem lub bez.

Letni barek z palet

Marzysz o letnim barku ogrodowym, przy którym można organizować imprezy na świeżym powietrzu? Jego też możesz wykonać z palet ogrodowych! Postaw je pionowo na podłożu, połącz, a w charakterze blatu użyj drewnianych desek. Nie zapomnij uzupełnić barku taboretami lub krzesłami w tym samym stylu. Zapewnisz sobie i swoim gościom klimatyczny nastrój w letnią pogodę!

Zdjęcie główne: Mario/Adobe Stock

Norbert Kozłowski
Norbert Kozłowski to doświadczony autor i ekspert w dziedzinie aranżacji domów i ogródów, który od ponad 15 lat inspiruje czytelników swoimi praktycznymi poradami i kreatywnymi pomysłami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety zastosowania kostki brukowej w projektach ogrodowych
Zalety zastosowania kostki brukowej w projektach ogrodowych
W tym artykule przedstawimy zalety zastosowania kostki brukowej w projektach ogrodowych.
Narożnik vs. kanapa ogrodowa: Wybierz swoje idealne miejsce wypoczynku
Narożnik vs. kanapa ogrodowa: Wybierz swoje idealne miejsce wypoczynku
Wyobraź sobie letni poranek. Słońce delikatnie świeci, a delikatny wiatr kołysze liście drzew. Wyszedłeś na swój przepiękny taras lub ogród, a teraz musisz zdecydować, gdzie usiąść i cieszyć się pięknem otaczającej przyrody. Narożnik czy kanapa ogrodowa?.
Jak skutecznie wykorzystać fungicydy do ochrony upraw przed chorobami grzybowymi?
Jak skutecznie wykorzystać fungicydy do ochrony upraw przed chorobami grzybowymi?
Dowiedz się, jak efektywnie stosować środki ochrony roślin, aby zapewnić swoim uprawom ochronę przed szkodliwymi chorobami grzybowymi.
Ostatnie wpisy