Ogród nowoczesny – jak go samemu zaaranżować?

119
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ogród może być naszym miejscem wypoczynku, ale coraz więcej osób pragnie również, by był stylowy i dopasowany do wyglądu domu. Sprawdź, jak stworzyć piękny i jednocześnie nowoczesny ogród.

Nowoczesne materiały do ogrodu

W bardziej nowoczesnych aranżacjach ogrodu na pewno idealnie sprawdzą się kamienne płyty, a także ich połączenie z metalem. Metal, szkło oraz kamień zawsze wyglądają gustownie, a przede wszystkim są wyznacznikiem współczesnego stylu. Warto więc, zamiast dość sztampowego ogrodzenia, wybrać bardziej innowacyjne, wykonane np. z metalowych przęseł czy też kamienia. Wyjątkowo elegancko oraz oryginalnie prezentuje się ogrodzenie gabionowe. Jest wykonane z poukładanych jeden na drugim kamieni różnych wielkości i kształtów. Gabiony to z kolei metalowe stelaże na kamienie, które umożliwiają również estetyczne wbudowanie np. licznika gazu czy oświetlenia. Całość komponuje się świetnie z nowoczesnym budownictwem i idealnie sprawdza się w połączeniu z innymi elementami ogrodu, również wykonanymi w kamieniu.

Ogród nowoczesny – inspiracje: geometria ponad wszystko

W ogrodzie nowoczesnym próżno szukać półokrągłych, kutych ławek, czy romantycznych drewnianych leżanek z rzeźbieniem. Taki projekt wymaga użycia kubistycznych i geometrycznych wzorów, które idealnie będą komponowały się z surowością takich materiałów jak metal czy kamień. Prostota kształtów jest kluczem do tego stylu, dlatego ułożone w linii prostokątne ścieżki z kamieni lub płyt – wspaniale komponują się w takiej aranżacji. Dodatkowo możesz też podkreślić prostotę ogrodu poprzez minimalistyczne donice z kwiatami i krzewami, proste pergole na bluszcz pnący lub winogrono czy też obramowanie tarasu wykonane za pomocą subtelnego murku w podobnym odcieniu co podłoże.

Pobierz kod osadzania

Najlepsze rozwiązania

Nie może również zabraknąć nowoczesnych rozwiązań takich jak elektrycznie sterowane zadaszenie nad tarasem, zbudowane na metalowym stelażu, czy oświetlenie umieszczone w posadzce. W nowoczesnych ogrodach wspaniale prezentują się również lampy solarne oraz oświetlenie w postaci listwy LED. Co ważne, jest energooszczędne.

Ogrody nowoczesne – aranżacje: symetria również na grządkach

Symetrycznie ułożone rzędy donic z kwiatami, trawy w ogrodzie nowoczesnym lub równo posadzone krzewy ozdobne, udekorowane kamieniami, wyglądają wyjątkowo i są wspaniałą wizytówką ogrodu. By jeszcze bardziej efektownie podkreślić jego wygląd, możesz również postawić na rośliny, które uformujesz w dowolny sposób. Są to berberysy, tuje lub bukszpan. Zachwycają swoją zielenią nawet w trakcie zimy i wspaniale wpasowują się w nowoczesny styl ogrodu. Unikaj za to roślin, które są trudne w pielęgnacji i mocno się krzewią. Co ważne, z małych krzewów iglastych możesz ułożyć ciekawy wzór geometryczny lub ścieżkę. Nowoczesny ogród to również idealne miejsce do hodowli drzewek Bonsai. Wybierz kilka ulubionych rodzajów roślin i postaw na ich stałe przycinanie i odpowiednią pielęgnację.

Meble

Tu warto postawić na technorattan, który jest uniwersalny, a jednocześnie można go łatwo czyścić. Również metalowe stoły z dodatkiem szkła oraz proste leżanki świetnie sprawdzą się w ogrodzie nowoczesnym.

Jak rozpoznać dobrze zaaranżowany ogród nowoczesny?

Po wejściu do ogrodu nowoczesnego mamy wrażenie, jakby wszystko było odpowiednio wyważone, uporządkowane i na swoim miejscu. Widzimy harmonię, przez co odczuwamy spokój. Taki ogród nie powinien odcinać się od wyglądu domu czy innych budynków w okolicy, dzięki czemu stworzy z nimi harmonijną całość.

Fot. Skylar Kang/Pexels

Zostaw komentarz