Ogród nowoczesny – jak go samemu zaaranżować?
Aranżacja ogrodówOgrodowa architektura

Ogród nowoczesny – jak go samemu zaaranżować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ogród może być naszym miejscem wypoczynku, ale coraz więcej osób pragnie również, by był stylowy i dopasowany do wyglądu domu. Sprawdź, jak stworzyć piękny i jednocześnie nowoczesny ogród.

Nowoczesne materiały do ogrodu

W bardziej nowoczesnych aranżacjach ogrodu na pewno idealnie sprawdzą się kamienne płyty, a także ich połączenie z metalem. Metal, szkło oraz kamień zawsze wyglądają gustownie, a przede wszystkim są wyznacznikiem współczesnego stylu. Warto więc, zamiast dość sztampowego ogrodzenia, wybrać bardziej innowacyjne, wykonane np. z metalowych przęseł czy też kamienia. Wyjątkowo elegancko oraz oryginalnie prezentuje się ogrodzenie gabionowe. Jest wykonane z poukładanych jeden na drugim kamieni różnych wielkości i kształtów. Gabiony to z kolei metalowe stelaże na kamienie, które umożliwiają również estetyczne wbudowanie np. licznika gazu czy oświetlenia. Całość komponuje się świetnie z nowoczesnym budownictwem i idealnie sprawdza się w połączeniu z innymi elementami ogrodu, również wykonanymi w kamieniu.

Ogród nowoczesny – inspiracje: geometria ponad wszystko

W ogrodzie nowoczesnym próżno szukać półokrągłych, kutych ławek, czy romantycznych drewnianych leżanek z rzeźbieniem. Taki projekt wymaga użycia kubistycznych i geometrycznych wzorów, które idealnie będą komponowały się z surowością takich materiałów jak metal czy kamień. Prostota kształtów jest kluczem do tego stylu, dlatego ułożone w linii prostokątne ścieżki z kamieni lub płyt – wspaniale komponują się w takiej aranżacji. Dodatkowo możesz też podkreślić prostotę ogrodu poprzez minimalistyczne donice z kwiatami i krzewami, proste pergole na bluszcz pnący lub winogrono czy też obramowanie tarasu wykonane za pomocą subtelnego murku w podobnym odcieniu co podłoże.

Pobierz kod osadzania

Najlepsze rozwiązania

Nie może również zabraknąć nowoczesnych rozwiązań takich jak elektrycznie sterowane zadaszenie nad tarasem, zbudowane na metalowym stelażu, czy oświetlenie umieszczone w posadzce. W nowoczesnych ogrodach wspaniale prezentują się również lampy solarne oraz oświetlenie w postaci listwy LED. Co ważne, jest energooszczędne.

Ogrody nowoczesne – aranżacje: symetria również na grządkach

Symetrycznie ułożone rzędy donic z kwiatami, trawy w ogrodzie nowoczesnym lub równo posadzone krzewy ozdobne, udekorowane kamieniami, wyglądają wyjątkowo i są wspaniałą wizytówką ogrodu. By jeszcze bardziej efektownie podkreślić jego wygląd, możesz również postawić na rośliny, które uformujesz w dowolny sposób. Są to berberysy, tuje lub bukszpan. Zachwycają swoją zielenią nawet w trakcie zimy i wspaniale wpasowują się w nowoczesny styl ogrodu. Unikaj za to roślin, które są trudne w pielęgnacji i mocno się krzewią. Co ważne, z małych krzewów iglastych możesz ułożyć ciekawy wzór geometryczny lub ścieżkę. Nowoczesny ogród to również idealne miejsce do hodowli drzewek Bonsai. Wybierz kilka ulubionych rodzajów roślin i postaw na ich stałe przycinanie i odpowiednią pielęgnację.

Meble

Tu warto postawić na technorattan, który jest uniwersalny, a jednocześnie można go łatwo czyścić. Również metalowe stoły z dodatkiem szkła oraz proste leżanki świetnie sprawdzą się w ogrodzie nowoczesnym.

Jak rozpoznać dobrze zaaranżowany ogród nowoczesny?

Po wejściu do ogrodu nowoczesnego mamy wrażenie, jakby wszystko było odpowiednio wyważone, uporządkowane i na swoim miejscu. Widzimy harmonię, przez co odczuwamy spokój. Taki ogród nie powinien odcinać się od wyglądu domu czy innych budynków w okolicy, dzięki czemu stworzy z nimi harmonijną całość.

Fot. Skylar Kang/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne żaluzje aluminiowe do twojego domu?
Jak wybrać idealne żaluzje aluminiowe do twojego domu?
Odkryj różne rodzaje żaluzji aluminiowych, dowiedz się jak je dobrze dopasować do stylu twojego domu oraz poznaj praktyczne porady dotyczące wyboru idealnych żaluzji.
Tworzenie zdrowego ekosystemu w twoim warzywniku: poradnik dla początkujących
Tworzenie zdrowego ekosystemu w twoim warzywniku: poradnik dla początkujących
Odkryj, jak stworzyć zdrowy i wydajny ekosystem w swoim warzywniku. Dowiesz się, jakie techniki stosować, aby twoje rośliny rosły silnie i były odporne na choroby.
Czy naturalne materiały to klucz do tworzenia harmonii w przestrzeni zielonej?
Czy naturalne materiały to klucz do tworzenia harmonii w przestrzeni zielonej?
Odkryj, jak naturalne materiały mogą wpływać na stworzenie harmonijnej przestrzeni zielonej. Dowiedz się o zaletach i wyzwaniach związanymi z ich użyciem w projekcie zieleni.
Ostatnie wpisy